Blog

DOM W STYLU GLAMOUR

Przepis na udaną aranżację w stylu uwielbianym przez Polaków.

Czym jest i czym się charakteryzuje styl glamour.

Glamour to słowo określające czar, przepych, urok, splendor, elegancję i bogato wyglądające wnętrza. Współcześnie glamour jest jednym z popularniejszych trendów. Jest stylem eklektycznym, który charakteryzuje się łączeniem przedmiotów i akcentów pozornie bardzo od siebie dalekich, np. współczesnych lekkich dodatków z masywnymi meblami, stając się stylem pełnym luksusowych akcentów. Ostatnio w tym stylu pojawiły się bardziej zaokrąglone formy oraz fale i załamania. Wróciły również wyraziste motywy florystyczne.

Glamour obficie czerpie ze stylów minionych epok, przede wszystkim baroku, co jest widoczne zwłaszcza w ornamentyce oraz formach mebli i drobnych elementów wyposażenia. Przedmioty o bardziej wybujałych kształtach, zestawia się z prostymi, nowoczesnymi meblami, np. minimalistyczny okrągły stół z barokowym fotelem, obitym miękkim pluszem. Dzięki temu wnętrza glamour zachowują współczesny, a nie historyczny charakter, unikając jednocześnie przesady. Natomiast zderzenie wytwornej klasyki z lekką nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza.

Styl glamour sprawia, że wnętrza nabierają charakteru i elegancji dzięki połyskliwym teksturom i tkaninom są również przytulne dzięki wygodnym kanapom i klimatyczne dzięki kryształowym lampom i dużym dekoracjom, pełne miękkich tkanin i lśniących dodatków. Jest połączeniem luksusu, elegancji i blasku.

We wnętrzach glamour pięknie prezentują się czerń oraz biel ale także granaty i złocienie a kosztowne materiały są łagodzone przez stonowaną kolorystykę, najlepiej biel, neutralne beże i szarości.

Współcześnie we wnętrzach glamour łączy się proste formy z nieco barokowymi akcentami.

Mieszkanie w stylu glamour to także atłas, satyna oraz welur, czyli tkaniny miękkie w dotyku i połyskujące. Dzięki nim wnętrze nabiera luksusowego charakteru. Uroku takim wnętrzom  dodają także tkaniny żakardowe oraz z futerkowe akcenty. Styl glamour to również gra światłem – kryształowe lampy, lustra i patery. Pojawiają się w tak nieoczekiwanych miejscach, jak kuchnia, łazienka czy garderoba. Przy czym wnętrza w tym stylu nie mogą być zbyt mocno oświetlone. Źródeł światła powinno być kilka. Chodzi o wykreowanie zmysłowej, nieco iluzorycznej atmosfery. Dobrym dodatkiem są duże białe świece osadzone w szklanych naczyniach z przeźroczystego szkła będą rzucały świetlne refleksy na otoczenie.

Elementem spajającym całość powinno być wrażenie luksusu. Wysokiej jakości materiały, ewentualnie ich bardzo dobre imitacje, są elementem obowiązkowym. Należy zapomnieć o naturalnych materiałach typu bambus i wiklina. Nie może za to zabraknąć dobrego gatunkowo drewna, najlepiej egzotycznego, metali szlachetnych oraz kryształów.