Blog

KUCHNIA W STYLU JAPANDI

Czym jest i czym się charakteryzuje styl Japandi ?

Praktyczne rady jak poradzić sobie z aranżacją wnętrza w tym stylu.

Jest mieszanką dwóch styli japońskiego ze skandynawskim, czerpiąc z pokrewnych estetyk wszystko co najlepsze. Ta filozofia to coś więcej niż styl – to sposób życia i sztuka rezygnowania z rzeczy zbędnych.

Oaza spokoju, oszczędne formy, minimalizm, przywiązanie do natury i życie zgodne z naturą, harmonia, symetria, – tak najkrócej można podsumować styl Japandi, który ostatnio uplasował się na pozycji jednego z bardziej lubianych styli w urządzaniu wnętrz.  

Minimalizmowi zawdzięcza proste bryły, geometryczne linie i oszczędność form. Ze stylu skandynawskiego zapożycza prostotę, zamiłowanie do naturalnych surowców i stonowane barwy, ze stylu wabi-sabi czerpie nawiązania do kultury japońskiej ściśle związanej z naturą przemijania i przejmuje zasadę, że nie wszystko musi być doskonałe, a piękno można odnaleźć też w rzeczach nie do końca perfekcyjnych i krótką dewizę mniej znaczy więcej.

Widoczne jest w nim charakterystyczne dla estetyki Scandi przywiązanie do komfortu, która idzie w parze z wyjątkową funkcjonalnością oraz przytulnością. Z drugiej strony zamiłowanie do natury, które widoczne jest w japońskim designie. Minimalistyczne bryły – to kolejne cechy, którymi się wyróżnia styl Japandi. Kocha on również naturalne materiały, a i widoczne są w nim pewne wpływy eksponowania piękna niedoskonałości. Jeśli chcesz zatem uzyskać efekt prostoty, a zarazem przytulności wnętrz, ten styl aranżacyjny będzie dla Ciebie idealny.

Styl Japandi uwielbia stonowaną kolorystykę taką jak łagodne beże, brązy, kolory ziemi ale w jego palecie nie brakuje szarości, pokrewnych zieleni czy czerni. Starannie wyselekcjonowana feria barw ma wnosić do stylu Japandi klimat spokoju i relaksu.

Ta właśnie pewna powściągliwość i umiar aranżacyjny daje wrażenie przestronnego pomieszczenia, a każdy element wystroju ma w nim swoją określoną funkcję.

Napewno nie znajdziesz w stylu Japandi zbędnych dekoracji czy niepotrzebnych mebli dlatego często mieszkanie w stylu Japandi jest skromne ale zachwycające.

W stylu Japandi nie brakuje naturalnych materiałów takich jak kamień, wiklina, rattan, tkaniny naturalne takie jak len czy bawełna, bambus a przede wszystkim – drewno. 

W stylu japońskim oraz skandynawskim najbardziej popularnym drewnem jest cedr, cyprys, i modrzew a w krajach nordyckich najczęściej stosowana jest sosna biała, buk i jesion. Wszystkie te rodzaje drewna można spotkać we wnętrzach Japandi ale należy pamiętać że w minimalnej ilości elementów wyposażenia. Jednocześnie jednak styl Japandi stawia na designerskie oświetlenie, dekoracyjne lampy które budują nastrój a także dużą ilość naturalnej i wszechobecnej roślinności, kompozycji z kwiatów żywych jak również tych suszonych.  W kulturze japońskiej mocno zakorzeniona jest idea życia zgodnie z naturą oraz szacunek do starych przedmiotów dlatego dekoracje  i meble wybierane są tak by posłużyły na lata.

Jeśli nie wiesz jakie meble najlepiej się sprawdzą w stylu Japandi to z pewnością te wizualnie lekkie, o prostych liniach i oszczędnych formach. Najczęściej eksponowane są meble drewniane i proste i nowoczesne lub częściowo wykonane z drewna, dębowe stoły i komody.

W kuchni Japandi stosuje się np. szafki z gładkimi frontami, które są pozbawione frezów oraz wyrazistych uchwytów które idealnie skomponują się z blatami w jednolitych kolorach, zarówno tymi z drewna jak i z kamienia.

Inne meble, których nie powinno zabraknąć we wnętrzu w stylu Japandi to stołki i ławy w kuchni, maty i rattanowe zagłówki w sypialni – wnętrze powinno być surowe, skromne, ale też niekonwencjonalne. I najważniejsze – każdy element wystroju powinien mieć swoje określone miejsce w domowej przestrzeni.

Stylistyka Japandi z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, osobom ściśle związanym z naturą oraz tym, którzy cenią dobrą jakość. Stonowane barwy wprowadzają do wnętrz harmonię, ład i spokój, dzięki czemu nasz dom stanie się prawdziwą oazą. Z dala od zgiełku miasta i zbyt wielu bodźców, których doświadczamy na co dzień.